Motyw Ważki na Równinach. Richard Green - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści

Motyw ważki na Równinach.

Richard Green
Of Wings and Things (Bead Society of Great Britain, 2005)
Tłumaczenie Wiesław K. Niedźwiadek

Ludy indiańskie zamieszkujące Równiny Północnoamerykańskie żyły w ścisłej łączności ze światem przyrody. Każdy przejaw natury miał specjalne znaczenie w ich życiu ceremonialnym i religijnym, a nawet najbardziej niepozorne stworzenia zajmowały ważne miejsce w ich tradycyjnym światopoglądzie.

Dla wielu plemion z Równin nawet świat owadów był traktowany z respektem i szacunkiem. Dla Sjuksów ważki były postrzegane jako jedno z wielu wakan, czyli tajemniczych elementów stworzenia.
Motyw ważki na Równinach
Co ciekawe, dawni Szejenowie uważali ważki i inne uskrzydlone owady za gatunki ptaków, a nie owadów. Zaobserwowali oni, jak latem niebieskie ważki zbierały się, by zdobywać pożywienie, tworząc roje przypominające wiry. Zgodnie z tradycją Szejenów moc wichru przywoływano, by zmylić umysł wroga.
To zrozumiałe, że fizyczne i duchowe atrybuty ważki były uważane za pożądane przez wojowników, którzy stawiali czoła wrogowi w działaniach wojennych. W dawnych czasach niektórzy wojownicy malowali swoje ciała, a także wojenne pony, stylizowanymi wizerunkami ważek, a ochronna moc tego stworzenia umożliwiała im szybkie poruszanie się i ucieczkę przed kulami i strzałami wroga.

Artykuł pochodzi z książki Of Wings and Things, opublikowanej przez Koralikowe Stowarzyszenie Wielkiej Brytanii (Bead Society of Great Britain), 2005.
<
>
Wróć do spisu treści