Krzyże i inne ozdoby z niemieckiego srebra - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Krzyże i inne ozdoby z niemieckiego srebra.

Jak stop niklu stał się ulubionym metalem na Wielkich Równinach.
na podstawie artykułów Ephriama D. Dicksona Denise’a Neil-Biniona.
Opracowanie Wacław Miś

Jednym z najbardziej intrygujących materiałów, których artyści z Równin używają do produkcji osobistych akcesoriów, jest niemieckie srebro – materiał o mylącej nazwie, ponieważ ten nieżelazny stop nie zawiera srebra. Zamiast tego jest wykonany z miedzi, niklu i cynku. Jest ono twardsze niż srebro próby 925, a jednocześnie plastyczne i łatwo poddaje się polerowaniu. Biżuteria z niemieckiego srebra była bardzo popularna wśród XIX wiecznych Indian Ameryki Północnej, a obecnie jest kolekcjonowana i noszona przez współczesnych rdzennych Amerykanów, a rdzenni amerykańscy metalowcy wytwarzają również współczesną biżuterię dla ceniącej ją klienteli, która nie jest rdzenna.
Metalowy krzyż noszony przez Bez Ciała (No Flesh) – Oglala
Niemieckie srebro zostało wynalezione jako bardziej przystępna cenowo alternatywa dla srebra. Historia tego stopu jest dość pobieżna, jeśli chodzi o dokładne daty i pochodzenie, ale w Chinach stop ten był znany jako paktong, a pod koniec XVII wieku został uszlachetniony w Saksonii w Niemczech.
Według C. Stephana Demetera, metalowcy z Hildburghausen w Niemczech odtworzyli ten stop i został on po raz pierwszy użyty w Wielkiej Brytanii w 1830 roku.
Niemieckie srebro zostało wkrótce wprowadzone do Stanów Zjednoczonych, a metal ten znalazł się w szerokim asortymencie towarów, którymi handlowano z Indianami już w 1832 roku. We wstępie do katalogu wystawy Contemporary Southern Plains Indian Metalwork Rosemary Ellison zauważa, że najwcześniejsze przykłady biżuterii z niemieckiego srebra, które pojawiły się na Równinach, nie zostały wykonane przez indiańskich artystów, ale raczej przez meksykańskich srebrników lub wędrownych rzemieślników niebędących Indianami, którzy tworzyli przedmioty zgodnie z życzeniami plemion z Równin...
<
>
Wróć do spisu treści