Seria Edukacyjna - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Seria Edukacyjna
Z serca kraju Wron.
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Z serca kraju Wron.
Plemienne opowieści.

autor Joseph Medicine Crow
przełożył Aleksander Sudak
Foxes Books 2021, Seria Edukacyjna, cena 25 zł + wysyłka
data publikacji: 14 listopada 2021
format 148 x 210, stron 141, tu możesz zamówić

Ta książka jest historią i kulturowym przeglądem plemienia Wron z południowej Montany i północnego Wyoming. Poruszane w niej tematy są szerokie, od wojny między plemionami, przez opisy bizonich skoków (strącanie bizonów z klifów), po suchy, dowcipny humor. Książka opisuje wspaniałą historię migracji tego ludu, o początkach jako północno-wschodnie plemię leśne i wędrówce przez prawie 100 lat. Ta krótka książka stanowi doskonały przegląd tego, kim byli ludzie z Narodu Wron i kim są w dzisiejszych czasach. Napisał ją bardzo szanowany członek Narodu Wron.  
Assiniboinowie
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Assiniboinowie.
Z opowiadań Starców przekazanych Jamesowi L. Longowi.

autor James L. Long
przeł. Aleksander Sudak
Foxes Books 2021, Seria Edukacyjna, cena 40 zł + wysyłka
format 148 x 210, stron 245, ponad 130 ilustracji
data publikacji: 28.06.2021  tu możesz zamówić

„Assiniboinowie” to barwny opis historii, legend, zwyczajów, rzemiosła i ceremonii Indian Assiniboin z północnych Równin. Po raz pierwszy opublikowany w 1942 roku, został napisany i zilustrowany przez członków plemienia, którzy przeprowadzali wywiady ze Starcami, starszymi plemienia, w ich ojczystym języku. Wiele historii pochodzi sprzed Lewisa i Clarka i zostało przekazanych przez tradycję ustną.
Używając jasnego i precyzyjnego pisma, książka „Assiniboinowie” dokładnie opisuje plemienne legendy, życie codzienne, zakwaterowanie, jedzenie, zaloty i małżeństwa, gry dziecięce, polowania na bizony, narzędzia i broń, ceremonie religijne i tajne stowarzyszenia, uzdrowicieli i duchy oraz przyjście białych ludzi.
Droga wojownika
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Droga wojownika. Opowieści z życia Wron.

autor Phenocia Bauerle, przełożył Aleksander Sudak
Foxes Books 2021, Seria Edukacyjna, cena 24 zł + wysyłka
format 148 x 210, stron 165, mapa, fotografie
data publikacji: 02.01.2021  tu możesz zamówić

W "Drodze Wojownika" starsi Wron z wigorem i wnikliwością opowiadają swoje ulubione historie o wyczynach niezapomnianych przywódców sprzed lat. W tych opowieściach znajdziemy rozbudzające przygody niezapomnianych wojowników: porywczość Dziecka Królika, który rzuca się na swój los, gdy dotrzymuje świętego ślubu; wzrost władzy i przerażająca zemsta Czerwonego Niedźwiedzia, jednego z największych i najpotężniejszych duchowo przywódców Wron; olśniewający sukces i jeszcze większy wstyd Cętkowanego Konia; oraz legendarna odwaga Czubka Góry.
Kilkadziesiąt lat temu gawędziarze reprezentowani w tym tomie – Carl Skrzywione Ramię, Zwyczajne Pióro i Zimny Wiatr - opowiadali te historie dwóm braciom Old Coyote. Henry Old Coyote i Barney Old Coyote Jr. nagrywali, transkrybowali i przetłumaczyli na angielski opowiadania, które zostały później zredagowane i umieszczone w swej pracy naukowej przez wnuczkę Barneya, Phenocię Bauerle. Edycja Bauerle zachowała moc tradycyjnych opowieści ustnych Wron i czyni je dostępnymi również dla czytelników spoza Wron.
Rezultatem jest praca, która bawi i uczy czytelników o tradycyjnych przywódcach Wron i ich świecie.
Ten niezwykły zbiór opowiadań pokazuje również, że wartości, które kierowały i inspirowały ludzi Wron w przeszłości, mają dla nich znaczenie również dzisiaj.
Plenty Coups
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Plenty Coups. Wódz Wron.

autor Frank B. Linderman, przełożył Aleksander Sudak
Foxes Books 2020, Seria Edukacyjna, cena 40 zł + wysyłka
format 148 x 210, stron 268, mapy, ilustracje, fotografie
data publikacji: 21.07.2020  tu możesz zamówić

Plenty Coups (1848–1932), ostatni dziedziczny wódz Indian Wron, opowiedział, na starość, poruszającą historię swojego życia Frankowi B. Lindermanowi, znanemu pisarzowi z Zachodu, który się z nim zaprzyjaźnił. Książka jest klasycznym opisem koczowniczego, duchowego i wojowniczego życia Indian Równin, zanim zostali zamknięci w rezerwacie. Plenty Coups opowiada o wielkich triumfach i zmaganiach jego własnego życia: jego potężnych wizjach, małżeństwie, wyprawach wojennych i zaliczaniu coup na Lakotach, walce u boku armii USA i śmierci generała Custera.
To wydanie pozwala czytelnikom w pełni docenić osiągnięcia i bogatą spuściznę Plenty Coupsa. Nieopublikowany wcześniej esej Lindermana opowiada o jego spotkaniu i współpracy z wodzem. Wprowadzenie Phenocia Bauerle i Barneya Old Coyote Jr., obydwu członków Narodu Wron, mówi o trwałym znaczeniu Plenty Coupsa dla ludu Wron w XXI wieku; posłowie Timothy P. McCleary, również z
Narodu Wron, podkreśla kluczową rolę, jaką odegrały liczne przewroty we wczesnych rezerwatowych latach po odejściu bizona; mapa świata Plenty Coupsa podkreśla miejsca wymienione w historii; glosariusz słów i pojęć zawartych w opowiadaniu Wrony opiera się na najnowszych standardach ortograficznych i współczesnym tłumaczeniu; a galeria zdjęć przedstawia zarówno Plenty Coupsa na różnych etapach jego życia, jak i niezapomniane sceny z jego świata.
Nazywają mnie Agnes.

autor Fred W. Voget, przełożył Aleksander Sudak
Foxes Books 2019, Seria Edukacyjna
format 148 x 210,
stron 202, mapy, fotografie
data publikacji: 21.07.2019

Narratorka Agnes Deernose przedstawia ciepłe, osobiste spojrzenie na życie i kulturę rodziny Indian Wron.
Fred Voget adoptowany przez Wrony antropolog, przygotowuje grunt pod historię Agnes, którą zebrał na podstawie obszernych wywiadów z Agnes i jej przyjaciółmi. Opisuje pochodzenie Wron i ich kulturę w okresie dni polowań na bizony i wczesne życie w rezerwacie. Poprzez Agnes, starszą kobietę Wron ujawnia również zmiany jakie dokonały się w tym niegdyś, niezależnym plemieniu.
Copyright © by Wydawnictwo Foxes Books 2021
Wróć do spisu treści