Seria Edukacyjna - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Seria Edukacyjna
Sztuka Indian Wron
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Sztuka Indian Wron.
Zbiór artykułów i wykładów na temat wroniego stylu sztuki i jego powiązania z rejonami Płaskowyżu i Wielkiej Kotliny.
Wielu autorów. Zebrał Wiesław K. Niedźwiadek
Tłumacze: Leszek S. Cyryłowski, Beata Skwarska, Aleksander Sudak, Wiesław K. Niedźwiadek
Foxes Books 2024, Seria Edukacyjna, cena 48 zł + wysyłka
format 148 x 210, stron 323, mnóstwo czarnobiałych i kolorowych ilustracji
data publikacji: 26 czerwca 2024
dostępna 👉 tu możesz zamówić

Ze wstępu:
Geometryczne style artystyczne plemienia Wron są bardzo charakterystyczne, tak bardzo, że nawet początkujący kolekcjonerzy mogą zidentyfikować przedmiot ozdobiony koralikami przez Wrony z okresu od około 1850 do 1900 roku.

William Wildschut, jeden z czołowych kolekcjonerów i badaczy sztuki Wron, twierdził, że „prawdziwa wronia sztuka zdobienia koralikami nie została zapożyczona od sąsiednich Siuksów Zachodnich, ani od żadnego innego plemienia. Posiadała ona swój własny specyficzny charakter”.
Wielu etnologów i kolekcjonerów od dawna zdawało sobie sprawę, że kolekcje plemion z Wielkiej Kotliny i Płaskowyżu zawierają dużą liczbę zdobionych koralikami i malowanych przedmiotów, które są bardzo podobne do wyrobów Wron pod względem koloru, techniki i projektu. Powszechnym założeniem było to, że przedmioty te zostały pozyskane w handlu z Wronami. Popularna koncepcja głosi, że Wrony i ludy Płaskowyżu regularnie odwiedzały się nawzajem, przy czym Wrony dawali parflesze z surowej skóry wypełnione mięsem w zamian za torby z łusek kukurydzy Nez Perce wypełnione suszonymi korzeniami. Zarówno Wrony, jak i ludy Płaskowyżu potwierdzają, że często odwiedzali się nawzajem i że wymiana podarunków była powszechna; a każdy kolekcjoner w terenie może zweryfikować, że łatwiej jest znaleźć torby z łusek kukurydzy u Wron niż u Nez Perce – lub odwrotnie, że parflesze Wron są łatwiejsze do pozyskania od Nez Perce niż od Wron.
Lakockie wierzenia i obrzędy
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Lakockie wierzenia i obrzędy.

autor James R. Walker
edytowane przez Raymonda J. DeMallie i Elaine A. Jahner
tłumaczenie Dariusz Pohl
Foxes Books 2023, Seria Edukacyjna
format 148 x 210, stron 326, kolorowe ilustracje
data publikacji: 1 czerwca 2023

„Prawdziwą wartością tej pracy jest to, że dostarcza surowych narracji bez pretensji do syntezy lub analizy, a także wnikliwych informacji biograficznych na temat człowieka, który przyczynił się bardziej niż jakakolwiek inna osoba do naszego zrozumienia wczesnych rytuałów i wierzeń Oglala." - Plains Anthropologist

"Opisując historię Indian, historycy i inni uczeni rzadko mają okazję spojrzeć na przeszłość "oczami tubylców" lub zanurzyć się w dokumentach stworzonych przez Indian. W przypadku Oglala i niektórych innych odłamów Lakotów materiały Walkera zapewniają tego rodzaju doświadczenia w fascynujących i bogatych szczegółach ważnego okresu przejściowego w ich historii." - Minnesota History
Dziś, jak nigdy dotąd, ludzie starają się zrozumieć zarówno własne, jak i cudze tradycje; uczą się doceniać, że każdy sposób życia ma swoją własną wartość i szczególną zdolność do wykorzystania twórczych zasobów ludzkiej świadomości. Gdy ludzie na całym świecie starają się poznać wiele sposobów, w jakie inni odnosili się do swojego najbliższego i kosmicznego środowiska, zwracają się ku tradycjom plemiennym Indian amerykańskich. Słuchają plemiennej mądrości, która przetrwała w tradycji ustnej i szukają dokumentów, które dokładnie rejestrują przeszłe sposoby myślenia i relacji. Częścią światowego dziedzictwa autentycznych dokumentów jest słynna, ale do tej pory prawie niedostępna kolekcja Jamesa R. Walkera "tradycyjnej wiedzy Lakotów". Kolekcja zawiera nauki ludzi, których deklaracje wiary pokazują moc, głębię i intensywność wyobraźni charakterystyczną dla reakcji Lakotów na konkretne wyzwania kulturowe, społeczne i ekologiczne.
Counting Coup. Czyli zaliczanie wyczynów wojennych.
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Counting Coup.
Czyli zaliczanie wyczynów wojennych.   
Droga do zostania wodzem Wron w rezerwacie i poza nim.

autor Joseph Medicine Crow. Herman J. Viola
tłumaczenie Wiesław K. Niedźwiadek
Foxes Books 2022, Seria Edukacyjna, cena 28 zł + wysyłka
data publikacji: 01 lipca 2022
format 148 x 210, stron 120 dostępna 👉 tu możesz zamówić

Joseph Medicine Crow prowadzi kronikę swojego życia jako dziecko i młody  dorosły w rezerwacie w okresie, kiedy lud Wron przechodził od tradycji  koczowniczych do życia w rezerwacie. Counting Coup rozpoczyna się w  „dawnych czasach plemiennych” i w tradycji wronich wojowników, a kończy w  momencie, gdy Joseph Medicine Crow opowiada o swoich wojennych czynach  po powrocie z Niemiec podczas II wojny światowej.
Choć czasy, kiedy  wojownicy mogli „zaliczać wyczyny wojenne” (coup) w tradycyjnym sensie,  minęły, doświadczenia Medicine Crow kształtują go na przywódcę, który  jest w stanie wymienić cztery wyczyny wojenne i zostać wodzem do czasu  zakończenia służby w czasie II wojny światowej. To pełen humoru, przejmujący i szczery pamiętnik opowiedziany przez Medicine Crow.
Zimowy Człowiek (Tajemnicza Wrona, a później Wysoki Ptak), szkolony na wojownika przez swojego dziadka Żółtego Ogona, kąpie się w lodowatych rzekach, ściga się konno, gra w gry z przyjaciółmi, stawia czoła swoim największym lękom i słucha opowieści o zaliczaniu wyczynów wojennych – w czasach, zanim Wrony zostały zamknięte w rezerwacie. Młody Joseph uczęszcza do szkoły baptystów, a następnie do szkoły z internatem. Opowiada starszym osobiste, dowcipne i odważne historie o takich wydarzeniach, jak bitwa nad Little Bighorn, często zaprzeczając powszechnie panującym przekonaniom i stereotypom na temat Indian w ogóle, a zwłaszcza na temat Wron i relacji między plemionami. „Wojna była naszą najwyższą sztuką, ale w działaniach wojennych Indian Równin nie chodziło o zabijanie, lecz o inteligencję, przywództwo i honor”.
Sjuksowie: życie i zwyczaje.
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Sjuksowie: życie i zwyczaje.

autor Royal B. Hassrick,  tłumaczenie Dariusz Pohl
Foxes Books 2021, Seria Edukacyjna
data publikacji: 20 grudnia 2021
format 148 x 210, stron 401

Dla wielu ludzi Sjuksowie, jako wojownicy i łowcy bizonów, stali się symbolem wszystkiego, co jest indiańskie.  Obdarzeni wielkim hartem ducha i potężną wizją, byli bohaterami Wielkich Równin i byli też złoczyńcami.
Royal B.Hassrick opisuje tutaj ich drogi, wzorce zachowań, i koncepcje ich wyobraźni. W wyjątkowy sposób podszedł do tematu, podając własną interpretację ich świata w epoce ich największego rozkwitu i sławy; krótkich latach od około 1830 do 1870 roku. Autor, oprócz źródeł drukowanych, czerpał także wiedzę z obserwacji i opowieści żyjących jeszcze wtedy Sjuksów, którzy pragnęli zachować znikający już świat ich przodków. Ponieważ  prawdą jest, że ludzie stają się w dużej mierze tym, czym myślą i chcą  być, we wszechświecie Sjuksów ważne było, by człowiek był znikomą, ale  integralną częścią tego wszechświata.
Socjologiczne interpretacje Hassricka, pozwalają na zrozumienie wielu konfliktów i niejasnych zachowań dla kultury Sjuksów. Kiedy stracili możliwość rozwiązania konfliktu z białym człowiekiem na swój sposób, stracili też rację bytu.
Książka obejmuje każdy etap życia - sztukę, wojnę, religię, wychowanie dzieci, seks, humor i ubiór. To doskonały dodatek do wydanych do tej pory książek o Sjuksach.
Z serca kraju Wron.
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Z serca kraju Wron.
Plemienne opowieści.

autor Joseph Medicine Crow
tłumaczenie Aleksander Sudak
Foxes Books 2021, Seria Edukacyjna
data publikacji: 14 listopada 2021
format 148 x 210, stron 141

Ta książka jest historią i kulturowym przeglądem plemienia Wron z południowej Montany i północnego Wyoming. Poruszane w niej tematy są szerokie, od wojny między plemionami, przez opisy bizonich skoków (strącanie bizonów z klifów), po suchy, dowcipny humor. Książka opisuje wspaniałą historię migracji tego ludu, o początkach jako północno-wschodnie plemię leśne i wędrówce przez prawie 100 lat. Ta krótka książka stanowi doskonały przegląd tego, kim byli ludzie z Narodu Wron i kim są w dzisiejszych czasach. Napisał ją bardzo szanowany członek Narodu Wron.  
Assiniboinowie
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Assiniboinowie.
Z opowiadań Starców przekazanych Jamesowi L. Longowi.

autor James L. Long
tłumaczenie Aleksander Sudak
Foxes Books 2021, Seria Edukacyjna
format 148 x 210, stron 245, ponad 130 ilustracji
data publikacji: 28.06.2021

„Assiniboinowie” to barwny opis historii, legend, zwyczajów, rzemiosła i ceremonii Indian Assiniboin z północnych Równin. Po raz pierwszy opublikowany w 1942 roku, został napisany i zilustrowany przez członków plemienia, którzy przeprowadzali wywiady ze Starcami, starszymi plemienia, w ich ojczystym języku. Wiele historii pochodzi sprzed Lewisa i Clarka i zostało przekazanych przez tradycję ustną.
Używając jasnego i precyzyjnego pisma, książka „Assiniboinowie” dokładnie opisuje plemienne legendy, życie codzienne, zakwaterowanie, jedzenie, zaloty i małżeństwa, gry dziecięce, polowania na bizony, narzędzia i broń, ceremonie religijne i tajne stowarzyszenia, uzdrowicieli i duchy oraz przyjście białych ludzi.
Droga wojownika
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Droga wojownika. Opowieści z życia Wron.

autor Phenocia Bauerle, tłumaczenie Aleksander Sudak
Foxes Books 2021, Seria Edukacyjna
format 148 x 210, stron 165, mapa, fotografie
data publikacji: 02.01.2021

W "Drodze Wojownika" starsi Wron z wigorem i wnikliwością opowiadają swoje ulubione historie o wyczynach niezapomnianych przywódców sprzed lat. W tych opowieściach znajdziemy rozbudzające przygody niezapomnianych wojowników: porywczość Dziecka Królika, który rzuca się na swój los, gdy dotrzymuje świętego ślubu; wzrost władzy i przerażająca zemsta Czerwonego Niedźwiedzia, jednego z największych i najpotężniejszych duchowo przywódców Wron; olśniewający sukces i jeszcze większy wstyd Cętkowanego Konia; oraz legendarna odwaga Czubka Góry.
Kilkadziesiąt lat temu gawędziarze reprezentowani w tym tomie – Carl Skrzywione Ramię, Zwyczajne Pióro i Zimny Wiatr - opowiadali te historie dwóm braciom Old Coyote. Henry Old Coyote i Barney Old Coyote Jr. nagrywali, transkrybowali i przetłumaczyli na angielski opowiadania, które zostały później zredagowane i umieszczone w swej pracy naukowej przez wnuczkę Barneya, Phenocię Bauerle. Edycja Bauerle zachowała moc tradycyjnych opowieści ustnych Wron i czyni je dostępnymi również dla czytelników spoza Wron.
Rezultatem jest praca, która bawi i uczy czytelników o tradycyjnych przywódcach Wron i ich świecie.
Ten niezwykły zbiór opowiadań pokazuje również, że wartości, które kierowały i inspirowały ludzi Wron w przeszłości, mają dla nich znaczenie również dzisiaj.
Plenty Coups
kliknij w button poniżej i zapoznaj się ze spisem treści
Plenty Coups. Wódz Wron.

autor Frank B. Linderman, tłumaczenie Aleksander Sudak
Foxes Books 2020, Seria Edukacyjna
format 148 x 210, stron 268, mapy, ilustracje, fotografie
data publikacji: 21.07.2020

Plenty Coups (1848–1932), ostatni dziedziczny wódz Indian Wron, opowiedział, na starość, poruszającą historię swojego życia Frankowi B. Lindermanowi, znanemu pisarzowi z Zachodu, który się z nim zaprzyjaźnił. Książka jest klasycznym opisem koczowniczego, duchowego i wojowniczego życia Indian Równin, zanim zostali zamknięci w rezerwacie. Plenty Coups opowiada o wielkich triumfach i zmaganiach jego własnego życia: jego potężnych wizjach, małżeństwie, wyprawach wojennych i zaliczaniu coup na Lakotach, walce u boku armii USA i śmierci generała Custera.
To wydanie pozwala czytelnikom w pełni docenić osiągnięcia i bogatą spuściznę Plenty Coupsa. Nieopublikowany wcześniej esej Lindermana opowiada o jego spotkaniu i współpracy z wodzem. Wprowadzenie Phenocia Bauerle i Barneya Old Coyote Jr., obydwu członków Narodu Wron, mówi o trwałym znaczeniu Plenty Coupsa dla ludu Wron w XXI wieku; posłowie Timothy P. McCleary, również z
Narodu Wron, podkreśla kluczową rolę, jaką odegrały liczne przewroty we wczesnych rezerwatowych latach po odejściu bizona; mapa świata Plenty Coupsa podkreśla miejsca wymienione w historii; glosariusz słów i pojęć zawartych w opowiadaniu Wrony opiera się na najnowszych standardach ortograficznych i współczesnym tłumaczeniu; a galeria zdjęć przedstawia zarówno Plenty Coupsa na różnych etapach jego życia, jak i niezapomniane sceny z jego świata.
Nazywają mnie Agnes
kliknij w button poniżej i zapoznaj się z opisem wydawcy
Nazywają mnie Agnes.

autor Fred W. Voget, tłumaczenie Aleksander Sudak
Foxes Books 2019 i 2022, Seria Edukacyjna
format 148 x 210
stron 202, mapy, fotografie
data publikacji: 21.07.2019 - wznowienie 12.03.2022

Narratorka Agnes Deernose przedstawia ciepłe, osobiste spojrzenie na życie i kulturę rodziny Indian Wron.
Fred Voget adoptowany przez Wrony antropolog, przygotowuje grunt pod historię Agnes, którą zebrał na podstawie obszernych wywiadów z Agnes i jej przyjaciółmi. Opisuje pochodzenie Wron i ich kulturę w okresie dni polowań na bizony i wczesne życie w rezerwacie. Poprzez Agnes, starszą kobietę Wron ujawnia również zmiany jakie dokonały się w tym niegdyś, niezależnym plemieniu.
Wróć do spisu treści