Dawna wojna biologiczna z Indianami.
Dzięki namowom znanego siuksyjskiego muzyka Floyda Westermana Peter d’Errico , profesor nauk prawnych, zaangażował się w odnalezienie listów kompromitujących Lorda Jeffa Amhersta, którego imieniem nazwane zostało miasto w stanie Massachuset i Narodowe Miejsce Historyczne Port-la-Joye – Fort Amherst, znajdujące się w Rocky Point na Wyspie Księcia Alberta w Kanadzie. Duchowy przywódca starszyzny plemienia Mi’kmaq, John Joe Sark zasugerował zmianę nazwy tych miejsc.
Jeffrey Amherst i koce skażone ospą.
Listy lorda Jeffreya Amhersta, w których omawia środki bojowe przeciwko Indianom amerykańskim
„... każde drzewo staje się Indianinem...”. Pułkownik Henry Bouquet do generała Amhersta, z 29 czerwca 1763 roku.
Na podstawie artykułów pochodzących ze stron:
https://academic.udayton.edu/health/syllabi/bioterrorism/00intro02.htm;
https://www.cbc.ca/news/canada/prince-edward-island/port-la-joye-fort-amherst-council-of-canadians-name-change-1.3463312
https://parks.canada.ca/lhn-nhs/pe/skmaqn
opracował Wiesław K. NIedzwiadek
Lord Jeffrey Amherst był dowódcą generalnym sił brytyjskich w Ameryce Północnej podczas ostatnich bitew tzw. wojny francusko-indiańskiej (1754–1763). Odniósł zwycięstwa nad Francuzami, by zdobyć dla Anglii Kanadę i przyczynił się do tego, że po zakończeniu wojny siedmioletniej Anglia stała się głównym kolonizatorem wśród mocarstw kolonialnych (1756–1763). Piastował również urzędy gubernatora Quebecu, a także gubernatora koronnego Wirginii i został mianowany lordem.
Starszyzna Mi’kmaq i Konfederacja Mi’kmaq na wyspie Wyspie Księcia Edwarda wyraziły wątpliwości co do uhonorowania Amhersta poprzez nazwanie miejsc jego imieniem – argumentując, że był on nie tylko wrogiem rdzennej ludności, ale nawet kimś gorszym.
Miasto Amherst w stanie Massachusetts zostało nazwane na cześć Lorda Jeffa, jeszcze zanim został on Lordem. Amherst College został później nazwany na cześć miasta. Mówi się, że lokalni mieszkańcy, którzy założyli miasto, woleli inną nazwę, Norwottuck, po Indianach, których ziemia należała do miasta, jednak gubernator kolonialny zastąpił ją swoją. Frank Prentice Rand, w swojej książce The Village of Amherst: A Landmark of Light [Amherst, MA: Amherst Historical Society, 1958], pisze, że w czasie nadawania nazwy, Amherst był „największym bohaterem wojskowym w Nowym Świecie. ...w 1759 roku nazwa była tak oczywista, że niemal nieunikniona”.
Port-la-Joye-Fort Amherst to Narodowe Miejsce Historyczne znajdujące się w Rocky Point na Wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie. Miejsce to służyło jako port wjazdowy w latach 1720–1770 dla osadników przybywających na wyspę pod okupacją francuską i brytyjską.
W 2008 roku duchowy przywódca Mi’kmaq John Joe Sark skomentował nazwę Port-la-Joy– Fort Amherst jako „okropną plamę na Kanadzie” i powiedział: „Nazwanie miejsca imieniem generała Amhersta byłoby jak nazwanie miasta w Jerozolimie imieniem Adolfa Hitlera... to obrzydliwe”. Sark ponownie wyraził swoje obawy w liście do rządu federalnego z 29 stycznia 2016 r.
Historyk Mi’kmaq Daniel N. Paul, który odniósł się do Amhersta jako motywowanego białymi supremacjonistycznymi przekonaniami, również popiera zmianę nazwy, mówiąc: „W przyszłości nie sądzę, że kiedykolwiek powinno być coś nazwane po ludziach, którzy popełnili coś, co można określić jako zbrodnie przeciwko ludzkości”. W lutym 2016 roku rzecznik Parks Canada (agencja rządu Kanady zarządzająca parkami) powiedział, że sprawa zostanie rozpatrzona po złożeniu odpowiedniej skargi i po konsultacji z Historic Sites and Monuments Board.
Koce skażone ospą
Mimo swojej sławy nazwisko Jeffreya Amhersta zostało splamione opowieściami o kocach skażonych ospą, których używano do prowadzenia wojny przeciwko Indianom amerykańskim.
Historie te zostały opisane na przykład w książce Carla Waldmana Atlas of the North American Indian [NY: Facts on File, 1985]. Waldman pisze, odnosząc się do oblężenia Fortu Pitt (Pittsburgh) przez siły wodza Pontiaka latem 1763 roku: Kapitan Simeon Ecuyer zyskał na czasie, wysyłając skażone ospą koce i chusteczki do nosa Indianom otaczającym fort – co stanowiło wczesny przykład wojny biologicznej – i wywołało wśród nich epidemię. Sam Amherst zachęcał do tej taktyki w liście do Ecuyera. [s. 108] Niektórzy ludzie wątpią w te historie; inni, wierząc w nie, twierdzą, że zainfekowane koce nie zostały celowo rozdane Indianom czyli że Lord Jeff sam nie jest winien taktyki wojny biologicznej. Naukowcy więc od dawna debatują nad czynami Amhersta podczas jego służby, w tym nad zarzutami, że opowiadał się za użyciem wojny biologicznej...