Zapowiedzi nowych książek. - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Zapowiedzi nowych książek o Indianach z wydawnictwa Foxes Books
Czarne Wzgórza: serce wszystkiego, co istnieje.

na podstawie "The Home of the Bison" Patricii C. Albers
Foxes Books 2023, Seria Edukacyjna, w planach

Historia obszaru, znanego dziś jako Czarne Wzgórza, jest złożona. Prehistorycznie jest on naznaczony śladami wielu zróżnicowanych kulturowo ludów, a historycznie jest utożsamiany z obecnością ponad dziesięciu różnych narodów plemiennych. Poza Szejenami i Lakotami historyczne narody, które regularnie mieszkały i/lub podróżowały w tym regionie, to Arapahowie, Arikarowie i Paunisi, Komancze, Szoszoni i Ute, Wrony, Hidatsa, Kiowa, Mandanowie, Apacze z Równin i Kiowa oraz Ponkowie. Podobno Atsina, Czarne Stopy, a nawet Flathead, którzy mieszkali w Montanie, od czasu do czasu handlowali z plemionami, które przebywały w okolicach Czarnych Wzgórz. Plemiona utrzymywały różne związki ze Wzgórzami przez różny czas i w różnych momentach historii, a na ich przynależność duży wpływ miało odrębne środowisko regionu.

Jedną z uderzających cech Czarnych Wzgórz jest różnorodność ich krajobrazów i form życia. Ta cecha, odegrała znaczącą rolę nie tylko w tym, jak Indianie amerykańscy przystosowali się do tego obszaru, ale także jak myśleli o nim w kategoriach kosmologicznych.
W ciągu ostatnich dwóch stuleci Wzgórza były domem dla ponad tysiąca różnych gatunków roślin i setek różnych gatunków fauny. Wiele gatunków, reprezentujących wszystkie strony świata, osiąga swoje geograficzne granice i miesza się ze sobą na Wzgórzach. Narody plemienne przybyły na Wzgórza ze wszystkich stron i przyniosły ze sobą odrębne dziedzictwo kulturowe, które zrodziło się w tak różnych środowiskach, jak północno-wschodnie lasy,  południowo-zachodnie pustynne tradycje, południowo-wschodnie kompleksy rolnicze  i północno-zachodnie kultury międzygórskie. W istocie, rdzenni mieszkańcy rozumieli Czarne Wzgórza jako wielkie skrzyżowanie dróg, miejsce spotkań wielu różnych ludzkich i zwierzęcych narodów.
Życie George'a Benta. Spisane z jego listów.

autor George E. Hyde
Foxes Books 2023, Seria Edukacyjna, w planach

George Bent, syn Williama Benta (jednego z założycieli Fortu Benta) i Owl Woman, Szejenki, zaczął wymieniać listy w 1905 roku z George'em E. Hyde'em  na temat życia w forcie, swoich doświadczeń z krewnymi Szejenów i wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do militarnego stłumienia Indian na południowych Wielkich Równinach. Ta korespondencja, która trwała aż do śmierci Benta w 1918 roku, jest źródłem opublikowanej tutaj narracji, której narratorem jest sam Bent.

Relacja ta obejmuje zatem najbardziej poruszający okres, nie tylko z życia Benta, ale także z życia na Równinach i w Górach Skalistych. Nigdy wcześniej nie została opublikowana.
Nieczęsto zdarza się, że naoczny świadek wielkich wydarzeń na Zachodzie opowiada swoją własną historię. Ale narracja Benta,  ma bardzo szczególne znaczenie jako wewnętrzny wgląd w życie i działania Szejenów po masakrze nad Sand Creek w 1864 roku, która kosztowała życie tak wielu przyjaciół i krewnych Benta. Jest mało prawdopodobne, abyśmy uzyskali bardziej autentyczny obraz tego, co się wydarzyło, tak jak widzieli to Szejenowie, Arapahowie i Siuksowie.
Żółty Wilk.
Jego własna opowieść.

autor Lucullus Virgil McWhorter
Foxes Books / Wydawnictwo TIPI
w planach 2023

Wojna Indian Nez Perce była najważniejszym wydarzeniem na pierwszych stronach amerykańskich gazet późnym latem 1877 roku. Rzekomo niemożliwy do wykonania manewr wycofania się wodza Josepha z Idaho do Montany przez nieprzebyte Bitterroots był tak spektakularną strategią wojskową, że porównywano go z największymi manewrami Napoleona.

To dobrze, że Żółty Wilk, ostatni wielki wojownik Nez Perce, jest tym, który ujawnia całą historię buntu Nez Perce przeciwko uciskowi, ich ostateczny akt sprzeciwu wobec utraty swojej odwiecznej ojczyzny, którego kulminacją była ta dramatyczna walka. Poza relacją Żółtego Wilka z przebiegu całej wojny dzień po dniu, książka ta zawiera specjalny dodatek z ponad tuzinem relacji naocznych świadków - Indian, którzy byli świadkami decydującej bitwy pod Big Hole.
Copyright © by Wydawnictwo Foxes Books 2021-2023
Wróć do spisu treści