Zapowiedzi nowych książek. - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Zapowiedzi nowych książek o Indianach z wydawnictwa Foxes Books
Indianie górnej Missouri i ich kukurydza.

autorzy George F. Will i George E. Hyde
tłumaczenie Wiesław K. Niedźwiadek
Foxes Books 2023
Seria Książki Lisów
w planach

Kukurydza zajmowała ważne miejsce w życiu wielu rdzennych społeczności, które żyły wzdłuż rzeki Górnej Missouri. W tej przełomowej książce George F. Will i George E. Hyde przedstawiają czytelnikom około pięćdziesięciu odmian rodzimej kukurydzy odkrytych w dolinie Missouri.
Co równie ważne, przedstawiają niezbędny przegląd indiańskich technik rolniczych, w tym metod zbierania i przechowywania plonów, przygotowywania kukurydzy do spożycia oraz roli tej rośliny w handlu między plemionami i między Indianami a białymi.
Kukurydza była nie tylko uprawiana, sprzedawana i spożywana, ale miała też znaczenie duchowe. Końcowym elementem tej książki jest omówienie obecności i wartości kukurydzy w micie, religii i rytuale Indian amerykańskich.
Żółty Wilk.
Jego własna opowieść.

autor Lucullus Virgil McWhorter
Foxes Books 2023
Seria Książki Lisów
w planach

Wojna Indian Nez Perce była najważniejszym wydarzeniem na pierwszych stronach amerykańskich gazet późnym latem 1877 roku. Rzekomo niemożliwy do wykonania manewr wycofania się wodza Josepha z Idaho do Montany przez nieprzebyte Bitterroots był tak spektakularną strategią wojskową, że porównywano go z największymi manewrami Napoleona.

To dobrze, że Żółty Wilk, ostatni wielki wojownik Nez Perce, jest tym, który ujawnia całą historię buntu Nez Perce przeciwko uciskowi, ich ostateczny akt sprzeciwu wobec utraty swojej odwiecznej ojczyzny, którego kulminacją była ta dramatyczna walka. Poza relacją Żółtego Wilka z przebiegu całej wojny dzień po dniu, książka ta zawiera specjalny dodatek z ponad tuzinem relacji naocznych świadków - Indian, którzy byli świadkami decydującej bitwy pod Big Hole.
Copyright © by Wydawnictwo Foxes Books 2021
Wróć do spisu treści