Zapowiedzi nowych książek. - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Zapowiedzi nowych książek o Indianach z wydawnictwa Foxes Books
Koce i mokasyny. Wiele Wyczynów i jego ludzie, Wrony.

autorzy Glendolin Damon Wagner i Doctor William A. Allen.
Foxes Books 2024, Seria Książki Lisów, w planach

Życie Wielu Wyczynów (Plenty Coups) około 1937 roku widziane oczami białej kultury tamtej epoki.
Książka ta oparta jest na osobistych wspomnieniach „Doca” Billa Allena, który przybył do kraju Indian Wron w Montanie, kiedy ci dumni myśliwi i wojownicy zostali zmuszeni do niespokojnego i niejednoznacznego życia w rządowym rezerwacie.
„Doc” Bill Allen urodził się w 1848 roku w Ohio, w rodzinie dumnej ze swoich związków z bohaterem wojny o niepodległość Ethanem Allenem. Dorastał tam i uczył się zawodu kowala, a także pracował jako rusznikarz. W 1877 roku wyruszył na zachód szlakiem Bridger. Został zatrudniony jako posłaniec na linii kolejowej między Bozeman i Miles City, a następnie został kowalem w forcie Custer. W 1879 roku przeniósł się w okolice Canyon Creek, a następnie do Coulson. W 1882 roku, kiedy Billings było głównie miastem namiotów, zbudował pierwszy dom z dachem pokrytym gontem. Po drodze zdobył pewną wiedzę na temat stomatologii. W 1884 roku sformalizował ją, uczęszczając do Kansas City Dental College przed otwarciem praktyki w Billings. Wraz ze swoim szwagrem Johnem Guilerem zajmował się również hodowlą bydła i otworzył młyn. Dr Allen był głęboko zainteresowany historią osadnictwa w Montanie i napisał wiele artykułów dla krajowych czasopism. W 1903 roku opublikował książkę Adventures with Indians and Game: Twenty Years in the Rocky Mountains.
Życie George'a Benta. Spisane z jego listów.

autor George E. Hyde
Foxes Books 2024, Seria Edukacyjna, w planach

George Bent, syn Williama Benta (jednego z założycieli Fortu Benta) i Owl Woman, Szejenki, zaczął wymieniać listy w 1905 roku z George'em E. Hyde'em  na temat życia w forcie, swoich doświadczeń z krewnymi Szejenów i wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do militarnego stłumienia Indian na południowych Wielkich Równinach. Ta korespondencja, która trwała aż do śmierci Benta w 1918 roku, jest źródłem opublikowanej tutaj narracji, której narratorem jest sam Bent.

Relacja ta obejmuje zatem najbardziej poruszający okres, nie tylko z życia Benta, ale także z życia na Równinach i w Górach Skalistych. Nigdy wcześniej nie została opublikowana.
Nieczęsto zdarza się, że naoczny świadek wielkich wydarzeń na Zachodzie opowiada swoją własną historię. Ale narracja Benta,  ma bardzo szczególne znaczenie jako wewnętrzny wgląd w życie i działania Szejenów po masakrze nad Sand Creek w 1864 roku, która kosztowała życie tak wielu przyjaciół i krewnych Benta. Jest mało prawdopodobne, abyśmy uzyskali bardziej autentyczny obraz tego, co się wydarzyło, tak jak widzieli to Szejenowie, Arapahowie i Siuksowie.
Manabozho.
Wielki Biały Królik i inne indiańskie opowieści.

autor Maude Radford Warren
Foxes Books 2024, Seria Książki Lisów, w planach

Kolekcja ta zawiera opowieści o podstępnym bohaterze Manabozho i inne legendy z różnych plemion rdzennych Amerykanów. Idealna dla młodych czytelników i dorosłych zainteresowanych folklorem i mitologią. Dzieło to zostało wybrane przez naukowców jako ważne kulturowo i stanowi część wiedzy o cywilizacji, jaką znamy.

Manabozho jest Królikiem Stwórcą i Królikiem Psotnikiem. Nawet nie próbujcie z niego żartować. W mitologii wszędzie można znaleźć króliczych bogów – nic dziwnego, ponieważ zwyczaje reprodukcyjne królików są legendarne. Na przykład Afrykański Zając. Nie wspominając już o Króliku Bugsie, Króliku Rogerze i starym dobrym Flopsy.
Manabozho (znany również jako Wielki Zając) to przebiegły bóg podstępu, który zawsze robi uniki, zmyłki i zmienia kształt. W mitologii rdzennych Amerykanów jest on jednym z najważniejszych stworzeń, jeśli chodzi o tworzenie, przywództwo i przemianę.

Wróć do spisu treści