Zapowiedzi nowych książek. - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Zapowiedzi nowych książek o Indianach z wydawnictwa Foxes Books
Stary Północny Szlak.   

autor Walter McClintock
Foxes Books 2022
Seria Książki Lisów
w planach

Kiedy Walter McClintock po raz pierwszy zapoznał się z Indianami z plemienia Czarnych Stóp pod koniec XIX wieku, zdał sobie sprawę, że ich styl życia jest zagrożony. Miał wrażenie, że bez własnego języka pisanego kultura, religia i wiedza o Czarnych Stopach wkrótce popadnie w zapomnienie.
„Kiedy odkryłem, że mogę odkryć ich tajemnice, postanowiłem, że zrobię co w mojej mocy, aby zachować całą dostępną wiedzę”.
McClintock uzyskał bezprecedensowy dostęp do kultury Czarnych Stóp dzięki temu, że został adoptowany przez Wodza Wściekłego Psa, najwyższego kapłana Tańca Słońca i spędził cztery lata mieszkając w Rezerwacie Czarnych Stóp. Stary Północny Szlak, pierwotnie opublikowany w 1910 roku, jest zapisem jego doświadczeń wśród Czarnych Stóp.
„Intrygujące...  mieszanka historii, legend i opisy rytuałów religijnych, wszystkie wplecione w osobistą relację [McClintocka] z jego życia z Czarnymi Stopami. Opowiada o tym, że został wprowadzony do plemienia, uczestniczył w ceremoniach rodzinnych i mieszkał z przybraną rodziną... Innym razem McClintock przyjmuje poważne podejście antropologiczne, opisując zwyczaje społeczne plemienia, w tym wiele ich pieśni, oraz katalogując nazwy, zastosowania i preparaty różnych ziół i roślin leczniczych.
[The Old North Trail] zawiera znacznie więcej osobistych szczegółów na temat codziennego życia Czarnych Stóp, niż można znaleźć w jakichkolwiek innych źródłach z tego okresu”. - Natural History
Pieśni wojenne.
Skalpy, konie i kobiety.  

autor Andriej Wieter
przełożył Wacław Miś
Foxes Books 2022 - w planach
Seria Książki Lisów

Andriej Wieter znany jest jako autor etnograficznych przygód, które  rozgrywają się na dalekiej północy, na Syberii i na amerykańskim  terytorium zwanym Dzikim Zachodem.
Indianie szczególnie mocno zawładnęli Andriejem Wieterem. Według profesora A. Waszczenko, wraz z  Andriejem Wieterem „rozpoczęła się nowa runda tematu indiańskiego w  Rosji – literacka i artystyczna. Nikt nigdy nie mówił tak bezpośrednio,  szczerze, swobodnie i tak dokładnie o Indianach – ani tutaj, ani, śmiem  twierdzić, w Europie”.
„Pieśni wojenne” to książka  popularnonaukowa o obyczajach wojennych i rodzinnym stylu życia nomadów  Ameryki Północnej znad Górnej Missouri. Książka jest fascynująca, łatwa  do czytania, przystępna dla każdego czytelnika, pozwala dowiedzieć się  wielu niezwykłych rzeczy o życiu Indian i narysować oczywiste paralele z  naszym społeczeństwem.
Andriej Wieter napisał także kilka  znanych powieści przygodowych o Dzikim Zachodzie, m.in. „Odległy  strzał”, „Szlak. Historia Szalonego Niedźwiedzia”, „Dziki Zachód”,  „Szukasz swojego domu” i książkę historyczno-biograficzną „Sny Szalonego  Konia”.
Moje życie wśród Szoszonów.

autor Elijah Nicholas Wilson
Foxes Books 2022
Seria Książki Lisów
w planach

Jest to prawdziwa historia chłopca-pioniera, który wraz z rodzicami przemierzył Wielkie Równiny zaprzęgiem wołów i dotarł do osady w basenie Wielkiego Jeziora Słonego. Niezadowolony ze swoich warunków 11-letni Nick Wilson uciekł z domu wraz z Indianinem, który się z nim zaprzyjaźnił. Następne dwa lata Nick spędził wśród Szoszonów, ucząc się ich języka i kultury oraz rozwijając umiejętności myśliwego. Brał udział w polowaniach na bizony, walczył z niedźwiedziami grizzly, był świadkiem wojen indiańskich, a nawet przeżył postrzał w głowę i śmierć. Później został traperem, jeźdźcem Pony Expressu, kierowcą dyliżansu, zwiadowcą wojskowym i tłumaczem. Często był wzywany do tropienia i negocjowania pokoju z renegatami, którzy uciekli z rezerwatu i grozili wojną. Wielokrotnie znalazł się w niebezpieczeństwie i uczestniczył w wielu potyczkach zarówno z Indianami, jak i z banitami. Dorastanie wśród Szoszonów nauczyło go umiejętności potrzebnych do przetrwania na surowym i dzikim Zachodzie.
Copyright © by Wydawnictwo Foxes Books 2021
Wróć do spisu treści