Zapowiedzi nowych książek. - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Zapowiedzi nowych książek o Indianach z wydawnictwa Foxes Books
Sjuksowie: życie i zwyczaje.

autor Royal B. Hassrick
Foxes Books 2021
w planach

Dla wielu ludzi Sjuksowie, jako wojownicy i łowcy bizonów, stali się symbolem wszystkiego, co jest indiańskie.  Obdarzeni wielkim hartem ducha i potężną wizją, byli bohaterami Wielkich Równin i byli też złoczyńcami.
Royal B.Hassrick opisuje tutaj ich drogi, wzorce zachowań, i koncepcje ich wyobraźni. W wyjątkowy sposób podszedł do tematu, podając własną interpretację ich świata w epoce ich największego rozkwitu i sławy; krótkich latach od około 1830 do 1870 roku.
Autor, oprócz źródeł drukowanych, czerpał także wiedzę z obserwacji i opowieści żyjących jeszcze wtedy Sjuksów, którzy pragnęli zachować znikający już świat ich przodków.
Ponieważ prawdą jest, że ludzie stają się w dużej mierze tym, czym myślą i chcą być, we wszechświecie Sjuksów ważne było, by człowiek był znikomą, ale integralną częścią tego wszechświata.
Socjologiczne interpretacje Hassricka, pozwalają na zrozumienie wielu konfliktów i niejasnych zachowań dla kultury Sjuksów. Kiedy stracili możliwość rozwiązania konfliktu z białym człowiekiem na swój sposób, stracili też rację bytu.
Książka obejmuje każdy etap życia - sztukę, wojnę, religię, wychowanie dzieci, seks, humor i ubiór. To doskonały dodatek do wydanych do tej pory książek o Sjuksach.
Dwa Legginy.
Narodziny wojownika Wron.

autor Peter Nabokov
Foxes Books
Seria Książki Lisów     
w planach

Fragmenty wstępu Johna Ewersa.
Dwa Legginy przede wszystkim był wojownikiem Wron. Opowieść jego w równym stopniu mówi o jego wyczynach co o plemiennych wartościach, motywujących go do działania. Od dzieciństwa podziwiał wielkich wojowników plemienia. Żądza sławy sprawiła, że przez ponad dwadzieścia lat narażał życie na wyprawach wojennych, starając się sprostać niepisanemu nakazowi, by mężczyzna naśladował plemiennych bohaterów lub przewyższał ich czynami. Dwa Legginy czynił to z takim zapamiętaniem, że nie zrażały go częste niepowodzenia i skromne sukcesy. Był jednym z ostatnich Wron, którzy zeszli z wojennej ścieżki. Znamienną jest rzeczą, iż opowieść swą kończy ostatnią wojenną przygodą. Dla niego dawne życie Wron skończyło się nie wtedy, kiedy wybito bizony, ale wtedy, gdy nastał kres wojnom międzyplemiennym.
W opowieści Dwóch Legginów nieustannie przewija się motyw poszukiwania przezeń religijnej mocy. Zapoznaje to nas z wierzeniami plemienia i z jego osobistą niezachwianą wiarą w moc nadprzyrodzonych istot. Ta wiara niosła Wronom nadzieję i pozwalała uczynić znośnym ich niełatwe życie. Nieustanne wysiłki Dwóch Legginów mające na celu uzyskanie nadprzyrodzonej mocy poprzez własne poszukiwania wizji oraz otrzymanie jej od starszych i odnoszących większe sukcesy mężczyzn, odzwierciedlają zarówno religijny ideał Wron, jak i kulturowo akceptowany wybór.
Niemniej barwne wspomnienia Dwóch Legginów przepadły by nam bezpowrotnie, gdyby William Wildschut nie uznał, iż przekazane mu doświadczenia starego Wrony są źródłem do zrozumienia życia jego narodu i dlatego warto zachować je dla potomności. Peter Nabokov nie tylko wydał rękopis Wildschuta, ale też zaopatrzył go w szereg przypisów, które przygody Dwóch Legginów wiążą z dziejami całego plemienia Wron. Tym samym Dwa Legginy, William Wildschut i Peter Nabokov swą wiedzą i talentem obdarzyli nas książką, którą zafascynuje się i zrozumie każdy czytelnik. Jednocześnie posłuży ona wszystkim miłośnikom biografii, historii i etnologii.
Stary Północny Szlak.   

autor Walter McClintock
Foxes Books
Seria Książki Lisów
w planach

Kiedy Walter McClintock po raz pierwszy zapoznał się z Indianami z plemienia Czarnych Stóp pod koniec XIX wieku, zdał sobie sprawę, że ich styl życia jest zagrożony. Miał wrażenie, że bez własnego języka pisanego kultura, religia i wiedza o Czarnych Stopach wkrótce popadnie w zapomnienie.
„Kiedy odkryłem, że mogę odkryć ich tajemnice, postanowiłem, że zrobię co w mojej mocy, aby zachować całą dostępną wiedzę”.
McClintock uzyskał bezprecedensowy dostęp do kultury Czarnych Stóp dzięki temu, że został adoptowany przez Wodza Wściekłego Psa, najwyższego kapłana Tańca Słońca i spędził cztery lata mieszkając w Rezerwacie Czarnych Stóp. Stary Północny Szlak, pierwotnie opublikowany w 1910 roku, jest zapisem jego doświadczeń wśród Czarnych Stóp.
„Intrygujące...  mieszanka historii, legend i opisy rytuałów religijnych, wszystkie wplecione w osobistą relację [McClintocka] z jego życia z Czarnymi Stopami. Opowiada o tym, że został wprowadzony do plemienia, uczestniczył w ceremoniach rodzinnych i mieszkał z przybraną rodziną... Innym razem McClintock przyjmuje poważne podejście antropologiczne, opisując zwyczaje społeczne plemienia, w tym wiele ich pieśni, oraz katalogując nazwy, zastosowania i preparaty różnych ziół i roślin leczniczych.
[The Old North Trail] zawiera znacznie więcej osobistych szczegółów na temat codziennego życia Czarnych Stóp, niż można znaleźć w jakichkolwiek innych źródłach z tego okresu”. - Natural History
Z serca kraju Wron.
Plemienne opowieści.

autor Joseph Medicine Crow
Foxes Books
Seria Edukacyjna
w planach

Ta książka jest historią i kulturowym przeglądem plemienia Wron z południowej Montany i północnego Wyoming. Poruszane w niej tematy są szerokie, od wojny między plemionami, przez opisy bizonich skoków (strącanie bizonów z klifów), po suchy, dowcipny humor. Książka opisuje wspaniałą historię migracji tego ludu, o początkach jako północno-wschodnie plemię leśne i wędrówce przez prawie 100 lat. Ta krótka książka stanowi doskonały przegląd tego, kim byli ludzie z Narodu Wron i kim są w dzisiejszych czasach. Napisał ją bardzo szanowany członek Narodu Wron.  
Copyright © by Wydawnictwo Foxes Books 2021
Wróć do spisu treści