Zapowiedzi nowych książek. - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Zapowiedzi nowych książek o Indianach z wydawnictwa Foxes Books
Pieśni wojenne.
Skalpy, konie i kobiety.  

autor Andriej Wieter
tłumaczenie Wacław Miś
Foxes Books 2022 - w planach
Seria Książki Lisów

Andriej Wieter znany jest jako autor etnograficznych przygód, które  rozgrywają się na dalekiej północy, na Syberii i na amerykańskim  terytorium zwanym Dzikim Zachodem.
Indianie szczególnie mocno zawładnęli Andriejem Wieterem. Według profesora A. Waszczenko, wraz z  Andriejem Wieterem „rozpoczęła się nowa runda tematu indiańskiego w  Rosji – literacka i artystyczna. Nikt nigdy nie mówił tak bezpośrednio,  szczerze, swobodnie i tak dokładnie o Indianach – ani tutaj, ani, śmiem  twierdzić, w Europie”.
„Pieśni wojenne” to książka  popularnonaukowa o obyczajach wojennych i rodzinnym stylu życia nomadów  Ameryki Północnej znad Górnej Missouri. Książka jest fascynująca, łatwa  do czytania, przystępna dla każdego czytelnika, pozwala dowiedzieć się  wielu niezwykłych rzeczy o życiu Indian i narysować oczywiste paralele z  naszym społeczeństwem.
Andriej Wieter napisał także kilka  znanych powieści przygodowych o Dzikim Zachodzie, m.in. „Odległy  strzał”, „Szlak. Historia Szalonego Niedźwiedzia”, „Dziki Zachód”,  „Szukasz swojego domu” i książkę historyczno-biograficzną „Sny Szalonego  Konia”.
Moje życie wśród Szoszonów.

autor Elijah Nicholas Wilson
Foxes Books 2022
Seria Książki Lisów
w planach

Jest to prawdziwa historia chłopca-pioniera, który wraz z rodzicami przemierzył Wielkie Równiny zaprzęgiem wołów i dotarł do osady w basenie Wielkiego Jeziora Słonego. Niezadowolony ze swoich warunków 11-letni Nick Wilson uciekł z domu wraz z Indianinem, który się z nim zaprzyjaźnił. Następne dwa lata Nick spędził wśród Szoszonów, ucząc się ich języka i kultury oraz rozwijając umiejętności myśliwego. Brał udział w polowaniach na bizony, walczył z niedźwiedziami grizzly, był świadkiem wojen indiańskich, a nawet przeżył postrzał w głowę i śmierć. Później został traperem, jeźdźcem Pony Expressu, kierowcą dyliżansu, zwiadowcą wojskowym i tłumaczem. Często był wzywany do tropienia i negocjowania pokoju z renegatami, którzy uciekli z rezerwatu i grozili wojną. Wielokrotnie znalazł się w niebezpieczeństwie i uczestniczył w wielu potyczkach zarówno z Indianami, jak i z banitami. Dorastanie wśród Szoszonów nauczyło go umiejętności potrzebnych do przetrwania na surowym i dzikim Zachodzie.
Żółty Wilk.
Jego własna opowieść.

autor Lucullus Virgil McWhorter
Foxes Books 2023
Seria Książki Lisów
w planach

Wojna Indian Nez Perce była najważniejszym wydarzeniem na pierwszych stronach amerykańskich gazet późnym latem 1877 roku. Rzekomo niemożliwy do wykonania manewr wycofania się wodza Josepha z Idaho do Montany przez nieprzebyte Bitterroots był tak spektakularną strategią wojskową, że porównywano go z największymi manewrami Napoleona.

To dobrze, że Żółty Wilk, ostatni wielki wojownik Nez Perce, jest tym, który ujawnia całą historię buntu Nez Perce przeciwko uciskowi, ich ostateczny akt sprzeciwu wobec utraty swojej odwiecznej ojczyzny, którego kulminacją była ta dramatyczna walka. Poza relacją Żółtego Wilka z przebiegu całej wojny dzień po dniu, książka ta zawiera specjalny dodatek z ponad tuzinem relacji naocznych świadków - Indian, którzy byli świadkami decydującej bitwy pod Big Hole.
Copyright © by Wydawnictwo Foxes Books 2021
Wróć do spisu treści