Indianie i marnotrastwo - Wydawnictwo Foxes Books

Foxes Books
Przejdź do treści
Indianie i marnotrawstwo.

Ekologiczne lub łagodne podejście Indian do natury było dla nich nieznane i niezrozumiałe.
Idea Indianina jako osoby przyjaznej naturze jest wytworem wyobraźni zachodniego człowieka przemysłowego, sfrustrowanego życiem w nowoczesnym społeczeństwie. Ta frustracja napełnia go potrzebą poszukiwania jakiejś alternatywy, którą znajduje w człowieku naturalnym i projektuje na niego swoją ideę idealnego życia.
Autor artykułu: Lukáš Navrátil
Tłumaczenie Wiesław K. Niedźwiadek
Bizony rozkładające się na prerii.
Badanie realiów indiańskiego życia codziennego całkowicie obala ten mit. Myślenie człowieka naturalnego jest myśleniem człowieka epoki kamienia łupanego, który żyje w zupełnie innych stereotypach materialnych i mentalnych niż współczesny człowiek przemysłowy, a wzorce myślowe obu grup są całkowicie odmienne i wzajemnie niezrozumiałe.

Wiele współczesnych relacji podróżników, handlarzy, myśliwych, malarzy, oficerów armii, misjonarzy i innych osób, które zapisały swoje obserwacje, w tym tych, którzy mieli wielką sympatię dla Indian, opisuje sceny strasznego i niewiarygodnego marnotrawstwa popełnionego przez Indian.

W rzeczywistości Indianie przetwarzali tylko ułamek bizonów, które byli w stanie upolować. Wynikało to po części z ograniczonego czasu na przetworzenie mięsa i skór, ponieważ materiał biologiczny jest nietrwały. Z tego powodu Indianie często zabierali tylko najlepsze kawałki mięsa i cienkie skóry z krów bizonów.
Niektórym zwierzętom wycinano tylko języki. Czasami zabierali tylko nienarodzone cielęta z łon ciężarnych krów.
Większość zwierząt pozostawiano kojotom, wilkom, niedźwiedziom i robakom.
<
>
Wróć do spisu treści